Співучасник

Співучасник (Collateral / Соучастник). США, 2004. Режисер Майкл Манн. У ролях: [Том Круз->tom-cruise], [Джеймі Фокс->jaime-fox], [Марк Руффало->marc-ruffalo], Джейд Пінкетт-Сміт, Денніс Фаріна, Пол Еделстейн.

ICTV, субота 14 червня, 19.00

collateral

Дія розгортається у салоні лос-анджелеського таксі, водій якого з жахом розуміє, що став заручником свого клієнта – кілера, котрий під час поїздки починає виконувати «замовлення». Для того, щоб врятуватись, таксист Макс повинен знешкодити злочинця…

«Концепція народилась у моїй голові років у 17, тобто у 1989 році, – розповідає сценарист Стюарт Бітті. – Я їхав у таксі, по-дружньому розмовляв з водієм і раптом подумав: «На моєму місці міг бути якийсь лиходій чи вбивця, а цей хлопець сидить спиною до пасажира і не знає, кого везе». У 1991 р. Бітті написав на цю тему свій перший сценарій, який у 1999 р. потрапив на студію «Дрімворкс».

Три наступні роки, за словами сценариста, проект був «прохідним двором для режисерів». Мімі Ледер («Зіткнення з безоднею») не змогла домовитись з продюсерами про бюджет і відмовилась знімати картину. Потім сценарієм зацікавився Расселл Кроу. Півроку він чекав початку зйомок, але так і не дочекався. Коли «Гладіатор» пішов, головним претендентом на роль вбивці став Круз. Актор давно мріяв зіграти негідника, оскільки його єдина негативна роль (Лестат в «Інтерв’ю з вампіром») досі вважається найкращою. Подейкували, що режисером стане колишній оператор Януш Камінскі («Загублені душі»), однак у березні 2003 р. стало відомо, що фільм зніматиме Майкл Манн («Сутичка», [«Алі»->ali]).

У червні 2003-го почали підбирати акторів. Бітті благав продюсерів віддати роль таксиста Макса Роберту Де Ніро: «Уявляєте: повна протилежність Тревісу Біклу! Проте студія хотіла запросити когось молодшого». Претендентом на роль називали коміка-суперзірку Адама Сендлера («Водоноша»), оскільки персонаж є не звичайним таксистом, а письменником-гумористом, який підробляє у якості водія. Через кілька тижнів грати Макса доручили темношкірому комедіанту Джеймі Фоксу («Алі»). Цей актор пробувався на роль у хіті Круза «Джеррі Магвайр», яка потім принесла «Оскар» К’юбі Гудінгу-мол. Фокс заявив, що, працюючи над образом «героя мимоволі», хотів висловити повагу до кількох чоловіків із захопленого 11 вересня авіалайнера, які намагались знешкодити терористів.

collateral

Роль поліцейського, котрий переслідує героя Круза, призначалась [Велу Кілмеру->val-kilmer], однак наприкінці вересня актор відмовився, віддавши перевагу історичній епопеї [Олівера Стоуна->oliver-stone] [«Александр»->alexander]. Його замінив Марк Руффало ([«Останній замок»->last-castle]).

Використовуючи сюжетну схему типового трилера лише як привід, режисер розповідає дуже невеселу життєву історію. Третім головним героєм його картини нарівні з мрійником-таксистом (Фокс) та кілером-філософом (Круз) стає нічний Лос-Анджелес – місто зруйнованих мрій з його яскравими вогнями, урбаністичними пейзажами і атмосферою порожнечі й самотності, яка переслідує персонажів протягом усього фільму. Візуальне рішення нової картини Манна нагадує його іншу відому стрічку – «Сутичку» (1995) з Де Ніро та Аль Пачіно. Присутній у «Співучаснику» і мотив вибору, точніше, його відсутності, який був у «Сутичці» головним.

2 коментаря для “Співучасник”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *