Троя

Троя (Troy / Троя). США, 2004. Режисер Вольфганг Петерсен. У ролях: [Бред Пітт->brad-pitt], [Ерік Бана->eric-bana], [Орландо Блум->orlando-bloom], [Діана Крюгер->diana-kruger], Пітер О’Тул, Шон Бін, Саффрон Берроуз, Браян Кокс, Брендан Глісон, Джулі Крісті, Тайлер Мейн, Роуз Бірн, Джеймс Космо, Тревор Ів.

1+1, неділя 15 квітня, 20.20

Паріс (Блум), син троянського царя Пріама, викрадає Єлену (Крюгер), дружину правителя Спарти Менелая (Глісон). Останній звертається по допомогу до свого брата, царя Агамемнона (Кокс), який давно чекав нагоди напасти на Трою…

Робота над цим амбіційним і надзвичайно дорогим проектом почалася у серпні 2002 р. Сценарій Дейвіда Беніоффа керівництво студії «Ворнер Бразерс» визнало чудовим; це не дивує, оскільки батько Дейвіда розповідав сину історії з гомерівських епосів з самого дитинства. «Ми спробуємо повністю розкрити характери героїв, – обіцяв сценарист. – Сцени битв повинні відображати конфронтацію персонажів, як її описав Гомер. Потрібно також показати похід тисяч кораблів з Греції до Трої. Усе це займе багато екранного часу, однак ми не збираємось робити міні-серіал або трилогію з тригодинних фільмів. Мені довелося вирізати зі сценарію одного з моїх улюблених персонажів, тому що у картині зовсім немає місця для сюжетної лінії з ним. Боги не з’являтимуться на екрані, проте їх присутність буде відчуватись весь час». Сценарій Беніоффа містить не лише сюжети з «Іліади»: він також спирається на міфи про Троянську війну, які використовував і Гомер під час створення своєї поеми, і розповідає про події, описані в «Одіссеї», «Енеїді» та «Метаморфозах» Овідія.

Режисер Вольфганг Петерсен («На лінії вогню», «Ідеальний шторм») довго не міг вирішити, який з двох блокбастерів – «Трою» чи кінокомікс «Бетмен проти Супермена» – він буде знімати першим, і врешті-решт віддав перевагу гомерівській сазі. «Троя» – це найкращий зразок епічного фільму, – вважає постановник. – Його масштаби вражають: тисяча кораблів і 75 тисяч людей, що беруть участь у грандіозних битвах. Але головними будуть емоційні теми, які Гомер так чудово розкривав у людських стосунках».

13 серпня 2002 р. з’явились перші чутки про те, що на роль лідера спартанців Ахіллеса претендує Бред Пітт. Через два тижні актор залишив проект Даррена Аронофскі «Фонтан» і розпочав переговори про зйомки у «Трої». 13 вересня Пітт нарешті погодився зніматися у стрічці Петерсена.

Довго тривали пошуки акторки на роль чарівної Єлени, через яку, власне, і почалася війна. Режисер та його помічники переглянули проби двох тисяч актрис з США та Великобританії. Претендентками на роль ЗМІ називали Джулію Робертс, Кейт Вінслет та Ніколь Кідман, однак Петерсен вирішив, що глядачі повинні побачити на екрані нове обличчя і запросив нікому невідому німецьку фотомодель Діану Крюгер.

На знімальному майданчику «Трої» знайшлося місце і для ветеранів – Пітера О’Тула (цар Трої Пріам) та Джулі Крісті (Фетида, мати Ахіллеса). Цікаво, що обоє вони свого часу працювали зі славетним Дейвідом Ліном, на рахунку якого було чимало вдалих історичних «суперколосів»: О’Тул знімався у його «Лоренсі Аравійському», Крісті – у «Лікарі Живаго». «Лін є одним з моїх улюблених режисерів, і я хочу, щоб «Троя» нагадувала його незабутні епічні картини, – стверджує Петерсен. – Нам дуже пощастило, що двоє великих акторів приєднались до нашого проекту».

Бюджет стрічки перевищив 180 млн. доларів. 17 лютого 2003 р. з’явилось повідомлення, що зйомки, які мали проходити в Марокко, опинились під загрозою через війну в Іраку, проте через кілька днів Петерсен заявив, що ніяких затримок не буде і що його помічники вже знайшли інші місця для зйомок. У квітні знімальна група вирушила на Мальту, де взимку було побудовано циклопічні декорації Трої (в тому числі величний палац царя Пріама та 15-метрові ворота на вході у гавань), а потім – у Мексику. Прем’єру фільму призначили на 14 травня 2004 р.

Через чотири роки після того, як Рідлі Скотт у «Гладіаторі» відродив жанр історичних «суперколосів», жанр відсвяткував нову перемогу. Масштаби, зйомки та батальні сцени «Трої» вражають, однак, як і обіцяли автори, головними для них є люди по обидва боки барикад. Більшість членів акторського ансамблю отримали можливість продемонструвати найкраще з того, на що вони здатні. Бред Пітт у першій половині стрічки може когось дратувати монументальним позуванням, однак такий суперечливий стиль виконання працює на користь персонажу та ролі, яку він грає у сюжеті. Ерік Бана, який не справляв особливого враження у «Халку», тут блискуче впорався з роллю Гектора. У ролі Пріама О’Тул неперевершений – хоча б номінація за роль другого плану була б у даному випадку дуже доречною.

1 коментар для “Троя”

  1. Коли дивився перший раз – фільм сприймався дуже непагано, другий перегляд не приніс бажаного задоволення. Ну а зараз, після “300 спартанців” всі «суперколоси» сприймаються з легкою посмішкою, тепер вони, як маленькі діти на фоні дорослих “300”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *